מעורבות חברתית

נורית לאמעי: ״כיצד מעורבות חברתית יכולה לתרום לבריאות שלנו?״

עד לאחרונה נורית לאמעי, הייתה סא״ל נורית לאמעי, קצינה מובילה בחיל הרפואה. אולם כיום עוסקת נורית בעיקר בפעילויות חברתיות או פעילות עם נגיעה חברתית בעיר חולון. עם זאת, לפי נורית, גם לפעילות החברתית יש קשר מסוים לעולם הרפואה. שאלנו את נורית לאמעי, כיצד פעילות חברתית תורמת לבריאותנו.

לתרום זה לקבל

נורית לאמעי: ״לתרומה לקהילה יש השפעות חיוביות הבאות לידי ביטוי במדדים פיזיולוגיים. מלבד מצב רוח טוב, נמצא במחקר כי תרומה לקהילה משפרת לרוב את הרגלי האכילה שלנו. כמו כן, נמצא כי מי שמעורב בקהילה סובל פחות ממחלות לב, יש לו זיכרון טוב יותר ותוחלת חיים ארוכה יותר. מחקרים הוכיחו כי גילוי התעניינות בנעשה בסביבה שלנו, מביאים לשיפור אמיתי במצב הרוח שלנו והבריאות הגופנית שלנו״.

איך אפשר להסביר זאת?

נורית לאמעי: ״נראה כי התעניינות בבעיות של אחרים, מורידה לחץ מעצמנו והבעיות שלנו. בצבא הייתי אומרת ״חייל עובד לא חושב״. הדבר נכון גם בחיים: אם נישאר עסוקים, פחות נשקע בצרות שלנו והלחצים שלנו. למרות שזה מפתה, בתכלס זה לא תורם כלום לאף אחד. מחקרים רפואיים מצאו קשר הדוק בין מסגרות חברתיות לבין בריאות גופנית: ככל שלאדם יש יותר חברים, כך יהיה בריא יותר. אנשים שמעורבים חברתית, נוטים להיות גם חברותיים יותר.

״גם בגילאים יותר מבוגרים יחסית, נאמר בגיל השלישי״, אומרת נורית לאמעי, ״הבריאות הכללית שלנו משתפרת ככל שאנו מעורבים בפעילות חברתית. מחקר שנעשה באוניברסיטת דיוק, סיפק תובנות לפיהן מעורבות של מבוגרים בקהילה או עם חי משפחה, מפחיתה ב-25% את הסיכוי לאירוע לב. אפילו לברך את השכנים לשלום תורם (לפי מובהקות סטטיסטית) לבריאותנו הכללית״.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *